Na przełomie czerwca i lipca 2021 roku odbyłyśmy na Malcie dwutygodniowe szkolenie  “The Playground Classroom - Teaching for Primary School” w ramach programu Erasmus+ przeprowadzone przez szkołę językową ETI MALTA – Executive Training Institute w miejscowości St. Julian’s.

Głównym celem kursu było poznanie nowych aktywizujących metod i form pracy z uczniami szkoły podstawowej. Uczestnikami byli nauczyciele z różnych krajów. Pracowaliśmy pod kierunkiem trenerek z Malty: Tessy w pierwszym tygodniu i Josianny w drugim. Zajęcia prowadzone były w sposób aktywizujący z wykorzystaniem historyjek, piktogramów, gier zespołowych, zagadek słownych i  ruchowych, dramy,  kalamburów, klocków Cuisenaire'a, a także filmu i muzyki. Pracowałyśmy nad tworzeniem nowych stron internetowych  do wykorzystania na zajęciach z różnych przedmiotów.

Szkolenie było prowadzone atrakcyjnie, na wysokim poziomie merytorycznym.

Uczestnictwo w kursie było okazją do doskonalenia znajomości języka angielskiego  w kontaktach interpersonalnych, a także do wymiany doświadczeń zawodowych z osobami  z innych krajów.

Każdy dzień rozpoczynał się od przygotowanej przez trenerki prezentacji o urokach Malty i zachęty do poznania tych miejsc, więc czas po zajęciach starałyśmy się spędzić aktywnie.    Nie było to łatwe. Temperatura w tym czasie znacznie przekraczała 40 stopni, a ze względu na pandemię trzeba było nosić maseczki zarówno w pomieszczeniach, jak i na dworze(!). Mimo wszystko udało się.

Zwiedziłyśmy stolicę Valettę, a także Mdinę, Rabat z katakumbami, wioskę rybacką. Widziałyśmy Klify Dingli i złotą plażę oraz Błękitną Grotę. Statkiem popłynęłyśmy na Wyspę Comino i Gozo aby zobaczyć słynną Błękitną Lagunę.

Popołudnia  spędzałyśmy też na skalistej plaży lub w parku w towarzystwie maltańskich kotów bardzo lubianych przez miejscową ludność.

Wyjazd dał nam możliwość poznania nowych osób, wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z kulturą i zwyczajami innego kraju oraz jego języka w praktyce.

Małgorzata Madeńska

Dorota Raczyńska